Najčešće online prijevare i kako ih izbjeći

Najčešće online prijevare i kako ih izbjeći

S porastom korištenja interneta za obavljanje svakodnevnih zadataka, poput online kupovine, bankovnih transakcija i komunikacije, raste i broj online prijevara. Internet je postao plodno tlo za prevarante koji koriste različite taktike kako bi prevarili korisnike i ukrali njihove podatke ili novac. Razumijevanje najčešćih online prijevara i kako ih izbjeći može vam pomoći da se zaštitite od potencijalnih prijetnji. U nastavku su navedene najčešće online prijevare i savjeti kako ih izbjeći.

1. Phishing

Što je to? Phishing je taktika u kojoj prevaranti šalju lažne e-mailove, poruke ili obavijesti koje izgledaju kao da dolaze od pouzdanih izvora, poput banaka, online trgovina ili društvenih mreža. Cilj je prikupiti osjetljive podatke kao što su korisnička imena, lozinke ili brojevi kreditnih kartica.

Kako izbjeći?

  • Provjerite adresu pošiljatelja: Provjerite je li e-mail poslan s legitimne adrese. Prevaranti često koriste adrese koje su slične pravim, ali s malim razlikama.
  • Ne klikajte na sumnjive linkove: Ako primite e-mail ili poruku koja vas upućuje na vezu, nemojte klikati dok ne provjerite je li veza legitimna.
  • Koristite dvostruku autentifikaciju: Omogućite dvostruku autentifikaciju na svojim online računima kako biste povećali sigurnost.

2. Online kupovina s prevarama

Što je to? Prevaranti mogu kreirati lažne online trgovine koje nude proizvode po niskim cijenama. Kupci koji kupe proizvode na takvim stranicama često ne primaju robu ili primaju krivotvorene proizvode.

Kako izbjeći?

  • Provjerite recenzije i ocjene: Prije nego što kupite, provjerite recenzije drugih korisnika i ocjene trgovine. Ako stranica nema recenzije ili su recenzije sumnjive, budite oprezni.
  • Koristite poznate trgovine: Kupujte od poznatih i provjerenih online trgovina. Ako ne poznajete trgovinu, istražite je prije nego što obavite kupnju.
  • Pazite na cijene: Ako cijena proizvoda izgleda predobro da bi bila istinita, možda se radi o prevari.

3. Ransomware

Što je to? Ransomware je vrsta zloćudnog softvera koji zaključava ili šifrira podatke na vašem računalu i zahtijeva otkupninu za dešifriranje podataka.

Kako izbjeći?

  • Redovito radite sigurnosne kopije: Redovito spremite sigurnosne kopije važnih podataka na vanjske diskove ili u cloud.
  • Koristite antivirusni softver: Instalirajte i redovito ažurirajte antivirusni program koji može prepoznati i blokirati ransomware.
  • Ne otvarajte sumnjive privitke: Budite oprezni s e-mailovima ili porukama koje sadrže privitke ili veze, osobito ako ih niste očekivali.

4. Lažne tehničke podrške

Što je to? Prevaranti se predstavljaju kao tehnička podrška (npr. Microsoft ili Apple) i tvrde da vaš uređaj ima problem. Nakon što prevaranti dobiju pristup vašem računalu, mogu ukrasti podatke ili instalirati zloćudni softver.

Kako izbjeći?

  • Provjerite kontaktne informacije: Ako primite poziv od tehničke podrške, provjerite je li kontaktna informacija legitimna i provjerite s pravom kompanijom.
  • Ne dijelite osobne podatke: Nikada ne dijelite osobne podatke ili pristupne podatke ako niste sigurni u identitet osobe koja vam se obraća.

5. Online igre i klađenje

Što je to? Prevaranti mogu koristiti online igre i klađenje kako bi privukli korisnike da ulažu novac u lažne igre ili klađenja koja ne ispunjavaju obećanja.

Kako izbjeći?

  • Provjerite licencu i regulaciju: Ako sudjelujete u online igrama ili klađenju, provjerite je li platforma licencirana i regulirana.
  • Budite oprezni s previše dobrom ponudom: Ako se čini da su ponude previše dobre da bi bile istinite, vjerojatno su lažne.

6. Lažni natječaji i nagradne igre

Što je to? Prevaranti mogu slati e-mailove ili poruke koji tvrde da ste osvojili nagradu ili da sudjelujete u natječaju. Da biste dobili nagradu, često će vas tražiti osobne podatke ili novac.

Kako izbjeći?

  • Provjerite izvore: Ako primite obavijest o dobitku, provjerite je li natječaj ili nagradna igra legitimna i traži li potvrdu ili podatke.
  • Nikada ne plaćajte za prijavu: Legitiman natječaj ili nagradna igra nikada neće zahtijevati uplatu za prijavu ili isplatu nagrade.

7. Lažni zaposlenici ili pružatelji usluga

Što je to? Prevaranti se mogu predstavljati kao zaposleni ili pružatelji usluga, tražeći da im platite unaprijed za usluge koje nikada ne pružaju.

Kako izbjeći?

  • Provjerite reference: Ako zapošljavate nekoga ili koristite usluge, provjerite reference i prethodne recenzije.
  • Koristite poznate usluge: Koristite usluge koje su poznate i imaju dobar ugled.

Zaključak

Online prijevare su sve prisutnije, ali uz oprez i obrazovanje možete se zaštititi od njih. Ključno je biti svjestan najčešćih prijevara i primjenjivati sigurnosne mjere kako biste zaštitili svoje osobne podatke i novac. Budite oprezni s nepoznatim izvorima, provjeravajte informacije, i uvijek koristite sigurne metode plačanja i komunikacije. S ovim savjetima, možete uživati u sigurnom i ugodnom iskustvu na internetu.

 

Najnoviji oglasi

Blog